Knappt är säsongen 2026 avklarad förrän det är dags att dra igång nästa säsong! Precis som i år har V8 Thunder Cars SM-status och intresset för att vara med är stort berättar Anders Conradzon, Performance Automotive Scandinavia.

Kalendern består av sex deltävlingar 2027. Anderstorp, Västkustloppet, Kanonloppet och Grande Finale på Mantorp Park utgör stommen i en kalender där två banor gör comeback efter ett par års frånvaro.- Rudskogen i Norge ersätter den tävling vi körde i år på Alastaro Circuit i Finland, säger Anders. Vi kommer också tillbaka till Ring Knutstorp vilket är glädjande. Det är en bana som är uppskattad av alla deltagare, inte minst av de som kommer från södra delarna av Sverige.

Även om banorna är klara är det i nuläget inte klart hur många heat som kommer att köras under 2027.
– Vi har ett par banor där vi har möjlighet att köra tre heat och förhandlingar pågår om vilka banor det blir. Vi siktar på upp till femton heat nästa säsong.

En annan fråga vars svar låter vänta på sig är vilken bana Nordic Championship kommer att avgöras på. I år var det Alastaro Circuit i Finland, 2027 blir det en annan bana.
– Vi måste invänta kalendern för det finländska V8 Thunder-mästerskapet så att det inte blir krock i kalendern. Det mesta talar för att det blir Anderstorp eller Rudskogen som kommer att stå som värd för Nordic Championship.

För att deltagarna ska anmäla sig tidigt utgår en rabatt på anmälningsavgiften med 20 000 kronor för den som registrerar sig senast den 1 december.
– Vi försöker uppmuntra alla att vara ute i så god tid som möjligt, säger Anders. Det skapar förtroende och trygghet bland alla inblandade aktörer om vi kan presentera ett startfält redan i december. Det gör det betydligt enklare för alla att planera de satsningar på nästa års säsong´som måste göras.
I övrigt fortsätter Performance Automotive att utveckla sina satsningar på live-streaming och bearbetning av sociala medier.
– I år stärkte vi vår satsning på sociala medier och det kommer vi att fortsätta med under nästa år. Det blir också fortsatta live-sändningar på YouTube och nya roliga aktiviteter i depån för publiken, avslutar Anders Conradzon.
Länk till anmälan: http://v8thundercars.com/om/performance-automotive/anmalan/
7-8 maj Scandinavian Raceway, Anderstorp (2-3 heat)*
** Tillsammans med STCC
*** Tillsammans med STCC och Porsche Carrera Cup Scandinavia
